2016. február 21., vasárnap

Kókuszos keksz

Egy új édesség került a repertoárba, hogy a hétvégi nasi is egészséges legyen. Az eredeti recept itt található, köszönet érte! Nagyon egyszerű és tényleg mindössze 15 perc!

Mi kell hozzá?
- 8 dkg kókuszolaj, felolvasztva, de nem forrón
- 1 tojás
- 6 dkg porrá őrölt nyírfacukor
- 10 kdg finomra darált kókuszreszelék
- 1 evőkanál nyílgyökérliszt
- 1 vanília kikapart magjai
- 1 teáskanál sütőpor
- fél tábla étcsoki
- 1 evőkanál kókuszolaj

Hogyan csináld?
A kókuszolajhoz keverd az összes száraz hozzávalót: nyírfacukrot, kókuszreszeléket, nyílgyökérlisztet, vanília magjait és a sütőport, és ehhez keverd a tojást. Bélelj ki egy tepsit sütőpapírral, melegítsd eő a sütőt 180 fokra. Az eredeti recept szerint a massza folyékony lesz, nekem azonban kézzel nagyon könnyen formázható lett. Ha neked is, akkor formázz kézzel golyócskákat, tedd a tepsibe és kicsit nyomkodd le kézzel, de ne túl laposra. Hagyj helyet közöttük, mert szét fognak terülni kicsit.
Ha viszont nem formázható kézzel, akkor kanállal adagold.
Kb. 6-7 perc alatt szép aranybarnára sülnek, vedd ki a sütőből és hagyd teljesen kihűlni, hogy ropogós legyen. Majd olvaszd fel az étcsokit a kókuszolajjal gőz fölött, ezzel dekoráld a kekszeket.
Mi nem bírtuk kivárni, hogy elhűljön, ezért langyosan mártogattuk az olvasztott étcsokiba. Mennyei volt!

Spenót saláta

Késő esti vacsorának tökéletes választás lehet ez a nagyon könnyű, színes, ízes spenót saláta. 

Mi kell hozzá? Mennyiségeket most nem írok, igazából ízlés kérdése, miből mennyit szeretnénk tenni bele.
- friss bébispenót
- rukkola
- tojás
- feketeerdő sonka
- szál répa
- cékla
- lilahagyma
- olívaolaj, citromlé, só, bors

Hogyan csináld?
A bébispenótot és rukkolát öntsd egy nagy tálba, keverd össze. A tojást tedd fel főni, de ne főzd túl, akkor jó, ha a sárgája még folyós kicsit. A répát reszeld le nagy lyukú reszelőn, a céklát szeletelővel szeleteld hajszálvékonyra, a lilahagymát vágd apró kockára. Minden zöldséget keverj a salátához. Locsold meg az egészet citromlével, olívaolajjal, sózd és borsozd. Ismét keverd el, majd halmozd a tetejére a felcsíkozott sonkát és a cikkekre vágott lágy tojást.
Jó étvágyat!

Mézes mustáros csirke



Mostanában nagyon kevés húst fogyasztok, nem tudatosan, csupán sokkal inkább vágyom zöldségekre és gyümölcsökre, mint a húsra. Vasárnaponként azonban mindig húsos ételt készítek, és most szerettem volna valami újat kipróbálni.
Amióta rendszeres olvasója vagyok a Troll a konyhámban blognak, azóta újult erővel és szigorúbban tudom követni a paleo étkezést (Sajnos az utóbbi hónapokban egyre többet csaltam, és ez meg is látszott már, ugyanis 3 kg-ot híztam. Ez pedig kicsapta a biztosítékot nálam, és ismét olyan szigorúan veszem ezt az életmódot, mint a legelején, amikor belekezdtem. Az eredmény nem maradt el: elkezdtem visszafogyni a bűvös 60 kilómra, a hasam is sokkal jobban érzi magát, nem vagyok felfújódva, nincs bűntudat és nincs önostorozás. Azt hiszem, ez a kilengés kellett ahhoz, hogy megint gőzerővel tudjak koncentrálni magamra, és odafigyeljek a szervezetemre.) Ezért és a sok-sok új receptért különösen hálás vagyok a szerzőnek.
Íme az új kedvenc, a mézes mustáros csirkemell.

Mi kell hozzá?
- 1 kg csirkemell
- só, bors, szerecsendió
- 6-7 fej gomba
- 3 gerezd fokhagyma
- kókuszolaj vagy olívaolaj
A mártáshoz:
- 2 dl mandulatejszín
- 1 dl víz
- 2 evőkanál nyílgyökérliszt
- 1 evőkanál méz
- 1 evőkanál mustár
- ízlés szerint kakukkfű

Hogyan csináld?
A csirkemellet tisztítsd meg, vágd csíkokra vagy kockákra, és pirítsd meg az olajon. Sózd, borsod és szórd meg kevés szerecsendióval. Amint kész, szedd ki egy tányérra, és tedd félre. Ugyanebben a serpenyőben pirítsd meg az előzőleg apróra vágott gombát a zúzott fokhagymával. Ha ez is elkészült öntsd rá a szószt, ami a következőképp készül: az összes felsorolt alapanyagot kézi habverővel keverd csomómentesre és öntsd rá a gombára. Kevergesd kicsit, majd tedd bele a félretett csirkét. Forralás közben elkezd majd sűrűsödni, eközben kóstold meg, és ízesítsd még, ha szükséges.
Az eredeti receptben volt fehérborecet, de nekem nem volt itthon, így azt kihagytam. Kóstolás közben azonban kiderült, hogy túl édes így, ezért meglocsoltam egy kevés citromlével és tettem még hozzá mustárt is. Így már szuper lett!
Köretként pirított brokkolit készítettem.

2016. február 13., szombat

Extra csokis pite

Azt hiszem, a legtöbben imádjuk a csokoládét. Sütöttem korábban narancsos csokitortát liszt nélkül, készült már nálam csokis kókuszos muffin, és kávés-magos csokirúd is - kivétel nélkül mindet két kézzel faltuk, és azoknak is nagyon ízlett, akiket megkínáltam. De ez a lisztmentes csokis pite minden képzeletemet felülmúlta! Hálás vagyok az eredeti receptért a Troll a konyhámban blog írójának, akinek minden egyes receptje egy csoda. A következő desszert pedig paleós 3 évem legjobbja, minden egyes nap ennék belőle egy szeletet.
Kicsit módosítottam rajta: a narancsot elhagytam, viszont tettem bele vaníliát és fahéjat.

Mi kell hozzá?
- 4 tojás
- 10 dkg nyírfacukor
- csipet só
- egy vanília rúd kikapart magja
- fahéj ízlés szerint
- 10 dkg étcsoki
- 2 evőkanál kókuszolaj
- 3 evőkanál holland kakaópor

Hogyan csináld?
Az étcsokit és a kókuszolajat gőz fölött olvaszd fel. A 4 tojást a nyírfacukorral gépi habverővel keverd fehéredésig, majd öntsd hozzá a langyosra hűlt étcsokit. Add hozzá a vaníliát, fahéjat, csipet sót, kakaóport, és keverd csomómentesre.
Öntsd kizsírozott kapcsos tortaformába, majd előmelegített sütőben 160 fokon légkeveréssel süsd 15-18 percig. Az eredeti recept ezt javasolja, és tökéletesen igaza van: figyelni kell rá, hogy ne lépd túl a 18 percet, különben kiszárad és elvész a lágy csokoládés állaga.
Hagyd kihűlni, ezután kiveheted a tortaformából. Én fahéjas, karamellizált dióval tálaltam, de házi feketeribizli-krémmel is tökéletes lesz.